Відділ освіти Великоберезнянської районної державної адміністрації

Національно-патріотичне виховання

Українське «Я» у вогні минулого століття (до 100-річчя подій Української революції)

Будь-яка революція – це кардинальна зміна системи. Чи то політичної чи суспільної. Українська історія пам’ятає безліч подій, які ми можемо розцінювати як вирішальні перетворення. До прикладу період Українських визвольних змагань 1917-1921 рр., Революція на граніті у 1990 році, боротьба за незалежність у 1991 році, Помаранчева революція, Революція Гідності 2013 року. Одну від одної їх віддаляє час, простір, історичні передумови, різні герої, але є те, що їх об’єднує. Відомий історик, поет, громадсько-політичний діяч, академік Павло Павлович Гай-Нижник  як ніхто інший відшукав ті слова, які  якнайкраще зможуть передати цілісну суть подій давно минулих і подій, за якими ми спостерігали нещодавно:

Це – революція! Повстання за життя!
Нове дихáння! Час різдва героїв!
Це – еволюція! Братерства відчуття
Й нової нації. Письмо святих сувоїв
І долі кращої. Це – шлях у майбуття!

Події Української революції 1917-1919 рр. стали відправною точкою для початку українського державотворення у ХХ столітті адже саме в цей період українці стали на шлях творення власної державності, на шлях націєтворення.

Важливе місце у цьому процесі посідає діяльність Української Центральної Ради, яка стала фундатором відродження української нації, політичного і духовного визволення власного народу та реалізації його права на самовизначення. Саме вона, в період перебування України в епіцентрі Першої світової війни, політичної кризи у Російській імперії очолила український національно-визвольний рух. Тільки завдячуючи УЦР українство трансформувалося у національно свідому, цивілізовану й політичну громаду і це стало апогеєм формування української «історичної нації». 

Українська Центральна Рада після політичного сну українців, виголосила і внесла в практичну площину стратегічну мету побудови Української держави, яка закріпилася як дороговказ українського державотворення на століття. За твердженням Я. Яцківа «півтора рядка друкованого тексту: «Однині Українська Народна Республіка стає самостійною, ні від кого незалежною, вільною, суверенною державою Українського народу» – вмістили констатацію факту, який декільком поколінням найкращих синів України, здавався жаданою, але недосяжною мрією».

І сьогодні, спробувавши відповісти на запитання, що об’єднує сучасне покоління українців, варто нагадати всім: нас  об’єднує велична й трагічна історію власного народу, любов до  цього народу та до цієї землі.

І саме така сторінка історії України як період визвольних змагань 1917-1918 рр., діяльність Української Центральної Ради, ніколи не зітреться з пам’яті прийдешій поколінь, бо вона присвячена народженню Українського «Я».

Завадання вчителя - показати не так перебіг історичних подій, як їх значення...

Педагогами Малоберезнянської ЗОШ І-ІІІ ступенів проведено тиждень патріотичного виховання під гаслом "Ти будеш жити, Україно!"

Патріотизм – серцевина людини, основа її активної позиції.

В. О. Сухомлинський

Розпочався тиждень проведенням урочистої лінійки та ознайомленням учнів з планом заходів. Бібліотекарем школи Ігнатовою М. П. організовано виставку літератури творів-праць М. С. Грушевського «Працював він для народу і для свого краю», в ході якої учнів школи ознайомлено з біографією Президента Центральної Ради М. С. Грушевського. Янішин Д. Ю., вчитель історії, провела  урок-диспут, на якому учні 8 і 11 класів досліджували Універсали Центральної Ради і робили власні висновки про їх наслідки. 

  

 

Вчителем історії Великоберезнянської гімназії Савко О.В. було проведено:

 • медіа-лінійку "Від Української Центральної Ради до пробудження нації"

   

 • у 5-х класах урок з історії України "Події Української революції 1917-1921 рр." з використанням технології розвитку критичного милення в учнів

   

   

    

 • урок правознавства у 10 класі з використанням методу кейсів "Українська революція 1917-1921 років: соціально-правовий аспект"

   

У Лютянської ЗОШ І-ІІІ ступенів проведено науково-практичну конференцію з учнями 10 – 11-х класів «Народе український! У твоїх руках твоя доля…» під керівництвом вчителя історії Яцьків С.Ю. 

У роботі  конференції  взяла участь Духович Н.Ф. директор школи, депутат районної ради, яка наголосила про важливість об’єднання зусиль та спільних позитивних дій задля розбудови соборної України. Адже сучасна Українська держава є продовжувачем державно-національних традицій, сформованих під час Української революції 1917 – 1921 років. Тому ми, українці, маємо свідомо брати на себе відповідальність і боротися надалі за збереження незалежності та державності нашої України.

  

 


78 років Карпатської України – 78 кроків історії!

16 березня 2017 року у Великоберезнянській гімназії пройшов семінар-практикум для вчителів історії. Символічно, що в ці дні педагоги мали змогу відвідати показовий урок прес-конференцію в 10 класі, який  провів учитель історії Халахан В. Ю. Темою обговорення став яскравий епізод з історії українського державотворення – проголошення Карпатської України – героїчної та трагічної сторінки історії нашої Батьківщини.  Прес-конференція розпочалась із озвучення епіграфу уроку:

…І все ж перед  Богом схилю я коліна

За те, що Вкраїна Карпатська була,

Що є на планеті Карпатська  Вкраїна,-

Любім її, браття, вона ще мала…

Потім учитель історії Халахан В.Ю. наголосив на важливості цієї події не тільки для краю, але й для історії України в цілому. Під час уроку були озвучені історичні розвідки,  які провели учні, опрацьовуючи різноманітні аудіовізувальні, мультимедійні та медіа джерела та заслухані коментарі педагогів – учасників семінару-практикуму. Важливо, що під час роботи учнів ознайомились із ще одним типом джерел – свідченнями очевидців, які дозволили не тільки глибше зануритись у дослідження проблематики конференції, але й почути думку очевидця, його особистого ставлення до перебігу давно минулих подій.

Важливо, що під час заняття учні та педагоги жваво обговорювали тему та дійшли спільної думки, що з проголошення 15 березня 1939 року незалежності Карпатської України відбулася ще одна спроба  відновлення суверенітету після Української революції 1917-1921 рр.

     


Відзначення проголошення Карпатської України в загальноосвітніх навчальних закладах

З нагоди відзначення 78-річниці проголошення Карпатської України в загальноосвітніх навчальних закладах Великоберезнянського району протягом 13-17 березня 2017 року проходив Тиждень української державності.

Педагогами Лютянської ЗОШ І-ІІІ ступенів було проведено:

 • Урок-дослідження в 10 класі «Карпатська Україна – яскрава сторінка боротьби за встановлення української державності» (вчитель історії Яцьків С.Ю.);
 • Виховний захід «Будівничі Карпатської України»  (вчитель історії Яцьків С.Ю.);
 • Експрес-інформування учнів 7-9 класів «Успіхи та невдачі Карпатської України» (педагог-організатор Голубець В.В. 
 • Оформлено виставку «Мій край – моя історія»

  

  

До відзначення 78-ї річниці проголошення Карпатської України у Малоберезнянській ЗОШ І-ІІІ ступенів упродовж 13-16 березня 2017 року здійснено тематичні заходи:

 • виховні години «Відомі постаті Карпатської України» (5 клас), «Августин Волошин – президент Карпатської України» (8 клас), «Великі українці малої держави» (7 клас), «Крок до незалежності України. Карпатська Україна» (11 клас);
 • члени шкільного учнівського самоврядування– комісія культури і дозвілля оформили стенд «Карпатська Україна 1939 року»;
 • вчителі історії разом з учнями–старшокласниками організували засідання круглого столу на тему «39-й Карпатська Україна», в ході якого обговорювались причини і передумови проголошення Карпатської країни, піднімалися актуальні питання сьогодення, а також продемонстровано відеофільм про проголошення Карпатської України.
 • З 13 по 16 березня в шкільній бібліотеці діяла виставка наукової та художньої літератури «Карпатській Україні – 78».

  

З метою вшанування 78 річниці проголошення Карпатської України та виховання національної самосвідомості та патріотизму у Великоберезнянській ЗОШ І-ІІІ ступенів проведено урок-екскурс в минуле «Моя Карпатська Україно!" Учитель історії Планчак Ж.М. розпочала захід і розповіла учням про історичні події проголошення Карпатської України. Продовжили заочну екскурсію учні, які виступили в ролі істориків-документалістів. Директор школи Бланяр Я.М. ознайомила дітей із цікавими та героїчними сторінками життя Івана та Ганни Рогачів. Під час перегляду документальних фільмів школярі отримали додаткові знання про місце і роль Карпатської України в боротьбі українського народу за незалежність. Закінчився захід виконанням гімну України.

        

З метою формування в учнів національної свідомості, виховання почуття патріотизму, шанобливого  ставлення до історії рідного краю  в Забрідській ЗОШ І-ІІ ступенів 14 березня 2017 року проведено заходи з відзначення 78-ї річниці Карпатської України та 143-ї річниці від дня народження Президента Карпатської України, Героя України Августина Волошина.

Вчителем історії Опаленик В.І. було проведено:

 • учнівську конференцію «Карпатська Україна – історія  боротьби українців за незалежність»;
 • урок з історії України у 7 класі "Карпатська Україна - яскрава й трагічна сторінка історії";
 • учні 5-9 класів мали можливість познайомитися з історичними матеріали про Карпатську Україну на загальношкільній лінійці та вшанувати її героїв хвилиною мовчання.  

Класні керівники провели уроки мужіності:

 • "Не згасне пам'ять про героїв Карпатської України";
 • "Карпатська Україна - яскрава і трагічна сторінка української історії";
 • "Карпатська Україна - перемога відродження Української держави".

У Стричавській ЗОШ І-ІІ ступенів вчителем історії Файковою Г.І. 14 березня 2017 року було проведено позакласний захід "Срібна земля – хроніки Карптської України"

  

Учителями історії Ставненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Чурей Н.І. та Кутлик В.М. було проведено:

 • Експрес-інформування "Карпатська Україна - вільна держава" (учні 5-11 класів);
 • Віртуальна подорож "Щастя і  горе Карпатської України";
 • Дискусійна панель: "Карпатська Україна" (10 клас);
 • Урок-подорож "Розкажімо про країну, про Карпатську Україну" (6 клас).

Учитель історії Розтоцько-Пастільської ЗОШ І-ІІ ступенів Лешко В.В. провів відеолекторій для учнів 8-9 класів "Місце Карпатської України в системі  міжнародних відносин 1938-1939 рр."

  

Учитель історії Лютянської ЗОШ І-ІІ ступенів Коваль Ю.Ю. прові для учнів школи експрес-інформування "Карпатська Україна: на шляху до державності".

  


Районна учнівська конференція, присвячена пам’яті ГЕРОЇВ НЕБЕСНОЇ СОТНІ

«Зима, що НАС змінила!» - під таким гаслом з метою вшанування Героїв Євромайдану відбулася конференція учнівської молоді навчальних закладів району.

Під керівництвом педагогів Савко О.В., Планчак Ж.М., Янішин Д.Ю., Ружан В.О., Чурей Н.І. учні Великоберезнянської гімназії, Великоберезнянської, Малоберезнянської, Волосянківської, Ставненської загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів пильно вивчали літопис подій Революції Гідності.

    Учасники конференції розглянули документальні факти, свідчення оборонців Майдану, фотодокументи, які  фіксують усе, що переживали  українці з листопада 2013 по липень 2014 років, та допомагають осмислити феномен Майдану. 

   Проникливі рядки віршів сучасних поетів дали можливість пережити всі ті емоції болю, ненависті, безпорадності, всеохопного щастя, братерства, взаємодопомоги, які пов’язують нас з подіями Революції Гідності.

Участь у конференції взяли великоберезнянці-учасники АТО, які поповнили лави тих, які захищають незалежність і територіальну цілісність України на бойових позиціях.

До слова було запрошено  Пугінського Владислава, Голову Спілки учасників АТО Великоберезнянщини, нещодавно нагородженого Почесною грамотою Верховної Ради України за внесок у розвиток ветеранського руху, патріотичне виховання молоді.

Перед присутніми виступила Савко О.В., завідувач методичного кабінету відділу освіти, яка наголосила на необхідності говорити про тих українців, котрі у вирішальний для країни момент не пошкодували свого життя задля європейського майбутнього України, бо тоді літопис, написаний народом, стає безсмертним, і хочеться самому ставати кращим, робити все, щоб Нова Україна жила і процвітала.

Центральне місце в ході символічного заходу зайняла присвячена загиблим борцям за свободу, гідність і незалежність України хвилина мовчання. Свою пошану учасники зібрання засвідчили покладанням квітів до пам’ятної дошки Героїв Небесної Сотні у центрі селища.

    

   

  


Новини з навчальних закладів!

Протягом тижня 20 - 24 лютого 2017 року в загальноосвітніх навчальних закладах Великоберезнянського району педагоги проводили з учнями виховні заходи приурочені вшануванню пам'яті Героїв Небесної Сотні

ротягом тижня 20 - 24 лютого 2017 року в загальноосвітніх навчальних закладах Великоберезнянського району педагоги проводили з учнями виховні заходи приурочені вшануванню пам'яті Героїв Небесної Сотні

З досвіду роботи педагогічного колективу Забрідської ЗОШ І-ІІ ступенів

 

З досвіду роботи виховників Малоберезнянської ЗОШ І-ІІІ ступенів

Виховні заходи Розтоцько-Пастільської ЗОШ І-ІІ ступенів присвячені вшануванню патріотизму та мужності української молоді, яка стала на захист прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів українського народу 21 лютого 2017 року.

  Учні 9 класу під керівництвом педагога-організатора  Келемец М.І. провели тематичний захід «А сотню вже зустріли небеса». 

   

Пелагогічний колектив Костринської ЗОСШ ІІ-ІІІ ступенів організували заходи щодо вшанування подвигу учасників Революції Гідності

Педагогічним колективом Чорноголіської ЗОШ І-ІІІ ступенів було проведено заходи з вшанування пам'яті Героїв Небесної Сотіні:

Загальношкільна акція "Запали свічку пам'яті"

 

Класовод 3 класу Ковач Л.П. провела з учнями  бесіду  на тему: «Наш випускник учасник АТО»

  

Класний керівник 11  класу Ревта Л.С.  провела з учнями бесіду про значення  масових акцій  громадського протесту

 

З учнями 10 класу було проведено виховну годину  на тему: «Герої не вмирають…»

 

Педагог-організатор Дуркот Марія Василівна та вчитель історії Яцола Надія Василівна Ужоцької ЗОШ І-ІІ ступенів провели урок мужності "Герої не вмирають"

 т

Педагог-організатор Верховинобистрянської ЗОШ І-ІІ ступенів  Моняк Іванна Іванівна провела зустріч з учасниками АТО "Герої нашого часу".

  

Педагог-організатор Жорнавської ЗОШ І-ІІ ступенів Максименко Василина Василівна провела Тиждень пам'яті, приурочений вшануванню подвигу учасників Революції Гідності. 

 • Урок мужності "Герої нашого часу" для учнів 5 класу.

  

 • Диспут "Лиш би їх смерть не була даремною" з учнями 8-9 класів

  

 • Година-реквієм "В пам'яті герої Небесної Сотні" для учнів 7-9 класів

  

Педагог-організатор Великоберезнянської гімназії Готра Оксана Михайлівна провела виховний захід, присвячений подіям на Майдані Незалежності, вулицях на Михайлівській та Інститутській.

Нагадавши про доленосні події у Києві, учні наголосили, що наш обов’язок – пам’ятати Героїв і жити гідно. Теплими й трепетними словами згадували учасників Майдану, матерів, які так і не дочекалися своїх синів, дружин, дітей, які осиротіли. Гімназисти хвилиною мовчання висловили повагу до Героїв. Далі традиційно запалили свічки біля стели Небесної Сотні.

  

  

Педагогом-організатором та вчителем історії Стужицької ЗОШ І-ІІ ступенів Бельо Василиною Іванівною було проведено тренінгове заняття на тему: „Я свідомий патріот – майбутнє України”! 

  

  

Тематичний вечір "Час плине, а пам'ять залишається"

Вчителями історії Лютянської ЗОШ І-ІІІ ступенів Яцьків Світланою Юріївною та Петечуком Василем Васильовичем було проведено виховий захід, приурочений річниці вшанування пам'яті Героїв Небесної Сотні. У заході взяли участь учні 8 та 11 класів. Окрім того, учні малювали стіннівки, створювали презентації-проекти, готували тематичну виставку, брали участь у літературних конкурсах «Герої не вмирають».   Під час виступу учні 8-го та 11-го класів ознайомили присутніх з етапами Єврореволюції. Переглянули уривки відеофільмів про події на Майдані. Декламували вірші. Вечір було завершено вшануванням пам’яті Героїв Небесної Сотні хвилиною мовчання.

  

    У Лютянській ЗОШ І – ІІ ступенів було проведено виховний захід "Мамо, я не вернусь..."