Відділ освіти Великоберезнянської районної державної адміністрації

Вічна пам'ять Героям!

Пам'ятна дата української історії

Щорічно 15 лютого в Україні відзначається День вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Ця пам’ятна дата приурочена до роковин виведення радянських військ з Афганістану у 1989 році. Офіційно ця дата була встановлена в Україні 11 лютого 2004 року указом Президента Кучми на заміну радянському Дню пам’яті воїнів-інтернаціоналістів. 

Історична довідка

Афганська війна (1979-1989) була останньою з великих імперських авантюр Радянського Союзу та стала однією з вагомих причин його краху. 15 лютого 1989 року останній радянський солдат залишив афганську землю — війна була програна а через два роки не стало і Радянського Союзу.

За десять років неоголошеної війни на поле бою було відправлено більше 160 тисяч українців — кожен 4-й з 600 тисячної армії.Згідно статистики всього у війні загинуло близько 15 тисяч вояків, з них майже 4 тисячі українці72 українських вояка зникли безвісті.Майже 3 тисячі матерів втратили своїх синів, пів тисячі жінок стали вдовами, 711 дітей стали сиротами. Більше 8-ми тисяч українців отримали поранення, з них 6 тисяч залишилися інвалідами. Це ціна, яку заплатила Україна за імперські амбіції Кремля.

На сьогодні в Україні налічується близько 150 тисяч ветеранів Афганістану. Мало хто з них сподівався, що за 25-ть років життя на Батьківщині обернеться гіршим страхіттям, і доведеться на власній землі воювати з недобитками імперії.

Крім афганців в цей день вшановують і інших військових, які брали участь у різних війнах в часи СРСР та незалежної України. На даний час в Україні налічується 330 тисяч ветеранів радянських війн, включно з Афганістаном, та 37 тисяч військових, що виконували миротворчі місії після 1992 року.

З самого початку війни на сході України тисячі афганців та ветеранів інших війн добровільно виступили на захист рідної землі від азійських загарбників, багато з них нажаль загинуло.

Сьогодні, 15 лютого, в цей скорботний день Україна вшановує своїх синів, що воювали та загинули в 16-ти країнах світу.

Методичні рекомендації

Рекомендуємо закладам освіти району долучитися до проведення:

  • загальнорайонної учнівської акції „Погляд у минуле, крок у майбутнє”; 
  • зустрічей „Місце зустрічі – діалог з ветеранами Афганської війни”;
  • уроків мужності „Уклін – живим! Полеглим – слава!”;
  • інформаційно-просвітницьких тематичних  заходів під гаслом „Пам'ять, відповідальність та майбутнє";
  • бібліотечних уроків „Хоробрі серця: крізь час та смуток”.
  • учителям історії долучилися до тематичного семінару-практикуму з підготовки та проведення єдиного інтегрованого уроку за кейс-технологіями у 11 класі „Горбачовська „Перебудова” війною”.

З досвіду роботи закладів освіти району

До вшанування 29-ї річниці виведення радянських військ з Афганістану в Малоберезнянській ЗОШ І-ІІІ ступенів відбулися літературні читання ,,На Оливній горі? для учнів 9-11 класів, виховні години ,,Війна в Афганістані?, ,,Життя, обірване Афганістаном?, ,,Дорогами війни?. Вчителями історії Шулевкою І.І. та Янішин Д. Ю. проведено відеолекторії з історії війни у Республіці Афганістан та інших локальних конфліктів, тематичну виставку книг ,,Мій Афганістан?. Учні-старшокласники виступили з літературно-музичну композицію ,,Афганістан – біль моєї душі?. За підтримки Ужанського національно-природничого парку на святі виступив лауреат конкурсу військово-патріотичної пісні Роберта Голованенка з прогамою ,,Живий, веселий, молодий запам’ятаюсь друзям я?. У підготовленому дійстві взяли участь і учні Мирчанської ЗОШ І-ІІ ступенів.

З нагоди  29-річниці виведення військ колишнього СРСР з республіки Афганістан та з метою вшанування громадян, які виконували військовий обов’язок на території інших держав у Розтоцько-Пастільській загальноосвітній школі  І-ІІ ступенів проведено зустріч учнів з ветеранами війни в Афганістані,  земляками – Веселовським Віктором, Баником Василем та Химичем Василем. « повернутися до списку новин