Відділ освіти Великоберезнянської районної державної адміністрації

Національно-патріотичне виховання

До уваги виховників та учителів суспільно-гуманітарного циклу: у січні відзначаємо День Соборності України (22 січня) та День пам’яті героїв Крут (29 січня)

 

Відповідно до Указу Президента України від 13.11.2014 № 871/2014 “Про День Соборності України” щорічно 22 січня – у день проголошення в 1919 році Акта злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки – відзначається День Соборності України.

Історична довідка: 22 січня 1918 року в запалі революційних змін була створена Українська Народна Республіка, відома як УНР. На територіях, які входили до складу колись потужної Австро-Угорської імперії, була утворена ЗУНР – Західноукраїнська Народна Республіка.

Вже до кінця року, в грудні 1918-го у Фастові, з гарячим бажанням втілити українську мрію в реалії, лідерам цих двох держав вдалося підписати своєрідний поєднувальний договір. Цей договір увійшов в нашу сучасну історію як «Акт злуки»і 22 січня 1919 року він був публічно оприлюднений в Київській столиці на знаменитій Софійській площі.
Вже буквально через кілька місяців більшовики увійшли в Київ, Закарпаття окупувала Чехословаччина, а Східну Галичину – поляки.  Акт злуки тоді так і залишився лише декларацією, але народ ніколи не втрачав надію.

22 січня 1990 року мільйони українців вишикувалися в справжню живий ланцюг, що розтягся від Києва до Львова. Вони відзначали День Соборності, День своєї української єдності та свободи.
21 січня 1999 року відповідно до Указу Президента України № 42/99 День Соборності був закріплений на законодавчому рівні суверенної держави. Потім, 30-го грудня 2011-го року, відповідно до Указу Президента України № 1209/2011 під назвою «Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат і професійних свят», День Свободи, який раніше відзначався 22-го листопада був об’єднаний з Днем Соборності і свято набуло свою нову назву – «День Соборності та Свободи України».
Після подій 2013-го – 2014-го року, революції Гідності і трагедії початку неоголошеної війни Росії проти України, окупації Кримського півострова і декількох обласних центрів на сході України «братнім російським народом», відповідно до Указу Президента України № 871 / 2014 від 13 листопада 2014 року, святу повернули колишню назву.

«Відзначати щорічно 22 січня – у день проголошення в 1919 році Акта злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки – День Соборності України. Внести до Указу Президента України від 30 грудня 2011 року № 1209 “Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат та професійних свят” зміну, виключивши абзац другий статті 1.»- йдеться в Указі.

Рекомендуємо провести:

  • тематичні інформаційні,
  • навчально-виховні,
  • культурно-мистецькі та інші заходи.

Щороку 29 січня українське суспільство вшановує пам’ять героїв Крут.

29 січня 1918 року в умовах боротьби за збереження української державності відбувся історичний бій під Крутами.

Історична довідка

Спробу зупинити радянські війська, які вели наступ на Київ, здійснив загін студентів, військових курсантів, гімназистів-старшокласників, які утворили Помічний Курінь Студентів Січових Стрільців під командуванням сотника Омельченка. Озброївшись рушницями, десятком кулеметів, однією гарматою, вони закріпили свої позиції на залізничній станції Крути. Маючи багаторазову перевагу у чисельності, червоноармійці зім’яли оборону і знищили захисників незалежності України. Деякі історичні джерела свідчать, що із 500 осіб  260 – загинули, 28 – потрапили в полон та були закатовані, 4 –  вивезли на допит до Харкова, доля їх невідома. Ті, хто врятувався, спромоглися розібрати залізничну колію і на декілька днів затримати радянські війська.

Бій під Крутами підтвердив готовність молоді відстоювати ідеали української революції і став символом національної честі. 100 років минуло з того часу, а історія, на жаль, повторилася: над українською державністю – знову російська загроза. І знову молодь відстоює нашу незалежність, територіальну цілісність, віддаючи найдорожче – своє життя. У цей день вшануймо пам’ять загиблих за Україну.

У закладах освіти району рекомендуємо:

  • провести уроки патріотизму, тематичні вечори “Крути – наша пам’ять, наша біль” “Вони віддали життя за українську незалежність” у старших класах; бесіди, присвячені подвигу патріотів з учнями 5-9 класів;
  • організувати експозиції та книжкові виставки, присвячені 100-й річниці героїчної загибелі юнаків у бою під Крутами; наукові дослідження учнів – членів Київської обласної Малої академії наук учнівської молоді з даної проблеми;
  • випустити тематичні інформаційні бюлетені “Героям Крут та героям АТО присвячується”;
  • оприлюднити на сайтах матеріали про проведені заходи.

З методичними матеріалами та рекомендаціями більш детально можна ознайомитися на сайті методичного кабінету відділу освіти на сторінці бічного меню "Національно-патріотичне виховання - методичні рекомендації".« повернутися до списку новин