Відділ освіти Великоберезнянської районної державної адміністрації

Методичний дайджест

 Семінар-практикум з працівниками психологічної служби „Безпека підлітків від сексуальних ризиків в мережі Інтернет”

Вдосконалення інформаційних технологій створює умови для ефективного розвитку сучасного суспільства. Комунікаційні засоби стали невід’ємною складовою життя людей у всіх сферах діяльності. Мобільні телефони, комп’ютери та інтернет, розширивши комунікаційні, просторові й часові межі, розкрили нові можливості для спілкування, освіти, праці, відпочинку та творчої самореалізації особистості.

Завдяки інтернету діти та підлітки шукають необхідну інформацію для занять, завантажують музику та фільми, переглядають пошту, спілкуються з іншими користувачами Інтернету. Інтернет-технології стали природною складовою життя дітей і сучасної молоді. Комп’ютер є не тільки розвагою, але й засобом спілкування, самовираження та розвитку особистості.

Самостійне пізнання інформаційного світу дозволяє розширити коло інтересів дитини і сприяє її додатковій освіті, спонукає до кмітливості, привчає до самостійного розв’язання задач. Навчальні, розвиваючі та розважальні інтернет-ресурси орієнтовані на дітей будь-якого віку. За їх допомогою діти в цікавій ігровій формі засвоюють основи письма та лічби, навчаються малювати та моделювати, привчаються до самостійної роботи і складають уявлення про навколишній світ. До завдань розвиваючих програм та ігор входить також удосконалення пам’яті, уваги, мислення, логіки, спостережливості, тренування швидкості реакції та ін. Існує багато ігор, що водночас мають виховну і освітню основу та здатні викликати інтерес дітей шкільного віку до економіки, соціології, історії, літератури.

Всесвітня мережа також задовольняє потребу підлітків у лідерстві. Діти, які добре знають комп’ютер та Інтернет, більш адекватно оцінюють свої здібності та можливості, вони більш цілеспрямовані та кмітливі.

Та попри позитивні риси цифрового суспільства гостро постає проблема , пов’язана з ризиками в мережі Інтернет, адже діти не можуть реально оцінювати рівень достовірності й безпеки інформації, що містить інтернет-простір. На сьогоднішній день понад 60% дітей та підлітків щодня розмовляють в інтернет-чатах. Троє з чотирьох дітей, що працюють в режимі онлайн, готові поділитися приватною інформацією про себе і свою сім'ю в обмін на товари і послуги. А кожна п'ята дитина щорічно стає мішенню зловмисників. Доступність інтернет-ресурсів для неповнолітніх диктує підвищені вимоги до якості, достовірності та безпеки інформації, що міститься в Мережі.

Незважаючи на загальні норми мережевого етикету, межі вседозволеності в інтернет-просторі ще достатньо широкі. Порушення соціальної адаптації та недостатня увага з боку батьків роблять віртуальний світ найбільш бажаним для дитини. Надання переваги віртуальному світу перед реальним справляє негативний вплив на психіку і здоров’я дитини та може погіршити не тільки зір, поставу та сон, але й викликати тривожність, дратівливість, соціальну дезадаптованість і узалежнену поведінку.

Тому, сьогодні особливу увагу потребує вирішення питання щодо безпеки дітей, які відносяться до найбільш вразливої категорії користувачів Інтернету.

Захист дітей та молоді від негативних інформаційних впливів є одним із напрямів діяльності працівників психологічної служби закладів освіти. У основі – створення необхідних умов, які сприяють реалізації права на інформаційний простір, вільний від матеріалів, що становлять загрозу фізичному та інтелектуальному розвитку або морально-психологічному стану дітей та молоді. На жаль, діти все частіше потрапляють в ситуації, коли їх фото безконтрольно розповсюджуються. Для попередження та вирішення цієї проблеми необхідна комплексна співпраця на всіх рівнях. Саме з  цією метою 6 лютого 2019 року методистом Плакош М.І., проведено семінару-практикум „Безпека підлітків від сексуальних ризиків в мережі Інтернет”. Під час методичного заходу психологи переглянули відеоматеріали, дізналися про основні ознаки прояву секстингу, взяли участь у практикумі та отримали методичні рекомендації щодо запобігання секстингу в учнівському середовищі та організації профілактичної й просвітницької роботи з дітьми,  педагогами та батьками щодо подолання негативних інформаційних впливів.

Важливо зрозуміти, що для сучасних дітей та підлітків мережа Інтернет – це  не просто віртуальна реальність, а повноцінна частина їхнього життя, де вони навчаються, спілкуються, вибудовують відносини та відчувають себе частиною спільноти. Наше завдання - захистити дітей та убезпечити їх поведінку в Інтернет-мережі.

 « повернутися до списку новин