Відділ освіти Великоберезнянської районної державної адміністрації

Освіта з прав людини/дитини через призму досвіду педагогів Великоберезнянського району

Демократія потребує компетентних громадян!

Що означає «жити в демократії»? Чи існують особливі правила мирного та неконфліктного співіснування?

На ці та багато інших питань спробували знайти відповіді учні та учителі під час проведення Всеукраїнського тижня права. Ми намагалися пояснити, що таке толерантність, різноманітність, свобода та плюралізм у сучасному громадянському суспільстві, чому для демократії важливі правила та закони, як захищати свої права та відстоювати права інших. Та ще багато цікавого Ви зможете відшукати для себе, переглянувши добірку новин закладів освіти.

Ужоцька ЗОШ І-ІІ ступенів

     Розпочато Тиждень права з проведенням у 9 класі  уроку на тему  «Права людини».  Учні працювали в групах, кожна з яких отримала випереджувальне завдання та представила проекти з проблеми порушення прав людини в історії України. У початкових класах організовано бесіду «Діти повинні знати свої права».  Молодших школярів ознайомили з основними положеннями Конвенції ООН про права дитини, а також наголосили про позитивні почуття один до одного та обов’язок поважати права інших людей. Бесіда пройшла з елементами гри «Права дитини в малюнках». На завершення заняття учні першокласники отримали розмальовки «Права дитини»,  учні 2-3 класів – кульки з надписами прав дитини, а 4 клас - виготовили колаж «Дерево прав»,  саморобні книжечки-записники «Мої права».

       З метою пропаганди правових знань,  формування у дітей правової свідомості та культури,  значення права в житті кожної людини, між учнями 6 - 8 класів проведено гру «Правова еврика». Вчитель правознавства Яцола Надія Василівна підготувала та провела з учнями 6 класу тренінг «Права дитини – права людини». Під час заняття учні  розширили уявлення  власних прав та їх взаємозв’язок із правами інших людей. За допомогою анкетування було виміряно градус прав людини в класному колективі дізналися про основні документи з галузі прав людини. Окрім того учні школи проявили свою творчість у малюнках на тему  «Світ моїх прав».

   

 

 

Малоберезнянська ЗОШ І-ІІІ ступенів

Розпочався Тиждень права у Малоберезнянській ЗОШ І-ІІІ ступенів з відкриття, на якому учні 5-11 класів презентували стінгазети на правову тематику. У 5 і 9 класах організовано зустріч з інспектором з ювенальної превенції СП Великоберезнянського ВП старшим лейтенантом поліції Станко В.М., яка провела у  5 класі бесіду «Права знаємо, але і про обов’язки не забуваємо!», а у 9 класі практичне заняття «Ми проти булінгу», на якому учні мали змогу ознайомитися з проявами булінгу та ознайомилися з ключовими позиціями щодо притягнення до і відповідальності за його вчинення.

У рамках Всеукраїнського тижня права здобувачі освіти 9-11 класів взяли участь в Інтернет-уроці права «Молодіжна правнича платформа – впевнена позиція на юридичному полі» у форматі веб-конференції, який проводив Луганський державний університет внутрішніх справ імені Е. О. Дідоренка.

В організації і проведенні Всеукраїнського тижня права активну участь взяв рій «Чорні запорожці». З учнями 4 класу рій «побудував» «Будинок прав!», а з учнями 6 класу «Будинок обов’язків!». Результатом такої діяльності учнів 4 і 6 класів стало поєднання прав і обов’язків. Завершився Тиждень права конкурсом на кращий лепбук на тему «Мої права та обов’язки».

 

 

 

 

Костринський ліцей

Враховуючи важливе значення правової культури у подальшій розбудові України як правової держави, у вихованні в молодого покоління поваги до законів і прав людини педагогічний та учнівський колективи Костринського ліцею долучилися до проведення Всеукраїнського тижня права.

Класні керівники, класоводи, вчитель правознавства підготували й провели з ліцеїстами виховні заходи для дітей різних вікових категорій з метою запобігання дискримінації та насильству в школі, тематичні уроки, інформини. Зокрема,  коворкінг "Протидія торгівлі людьми", інформаційний меседж "Правова освіта-вимога часу", практикум "Права людини понад усе", правознавчий марафон " У країні Феміди", правова абетка "Мої права та обов'язки", інформ-тайм "Мої права - моя фортеця", правовий брейнстормінг "Підлітки мають знати свої права", "Права людини. Як не стати жертвою?", дискусійний майданчик "Як ми захищаюємо свої права: поради омбудсмена", діалог "Права, дитино, знай, обов'язки не забувай!", бесіда "І дівчатка, і хлоп'ятка мають право на життя!". Учні закладу долучилися до інтернет -уроку права "Молодіжна правнича платформа-впевнена позиція на юридичному полі " у форматі веб-конференції.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

Вишківська гімназія

З 9 по 13 грудня 2019 року у Вишківській гімназії педагогом-організатором та класними керівниками були проведені цікаві та змістовні заходи: гра-мандрівка «Правовий букварик» для учнів 1-4 класів; всеукраїнський урок «Права людини» з нагоди проголошення Загальної декларації прав людини для учнів 5-9 класів. Старшокласники під керівництвом вчителя правознавства Пузяк Н.В. стали учасниками флешмобу "Я знаю свої права та обов'язки"

 

 

Солянська ЗОШ І-ІІ ступенів

Права дитини і творчість? Це можливо! Під час проведення Всеукраїнського тижня права у Солянській ЗОШ І-ІІ ступенів було організовано конкурс на кращий соціальний плакат "Права людини очима дитини". Кращі учнівські роботи  представлено на загальношкільній лінійці.  З нагоди проголошення Загальної декларації прав людини з учнями 9 класів вчитель правозновста  Ладані Олександр Олександрович організував практичне заняття "Права людини в історії людства".

 

 

Ставненська ЗОШ І-ІІІ ступенів

Кожен член суспільства має права. Оскільки дитина є повноцінним членом суспільства, вона також має свої права. Права дитини – це певні можливості, які треба дітям (до 18 років) для того, щоб жити і дорослішати... Стверджуюють педагоги  Ставненської ЗОШ І-ІІІ ступенів. Щоб розширити знання дітей про їхні права, учні 6 класу під керівництвом вчителя історії та правознавства Чурей Наталії Іванівни створили міні-книгу «Права дитини». З учнями  9-10 класів (вчителі Кутлик В.М., Чурей Н.І.) здійснено екскурсію у сільську раду, де старшокласники зустрілися із сільським головою В. Рейпашієм та секретарем виконкому сільської ради Л. Рейпаші, які ознайомили їх із роботою органів місцевого самоврядування .

  

  

Великоберезнянська гімназія

Діти мають знати та цінувати свої права, вміти користуватися ними. Для цього потрібно забезпечувати широкий спектр пізнавального досвіду в галузі освіти з прав людини, що сприятиме підвищенню рівня розуміння учнями своїх прав як в школі, так і в повсякденному житті. Щоб заохотити дітей до цього, необхідно створити середовище, в якому панує дух демократії та поваги до прав людини.

9 грудня у Великоберезнянській гімназії стартував Всеукраїнський тиждень права покликаний запобігти дискримінації та насильству в шкільному середовищі. У рамках тижня було сплановано цікаві інтерактивні заняття для дітей різних вікових категорій. Так, з учнями 5 класів, проведено ігрове заняття „Які такі права дитини?”, під час якого гімназисти не тільки попрацювали з Конвенцією ООН з прав дитини, але й навчилися шукати спільні риси та зацікавлення в однолітках. Використовуючи інтерактивну книжечку „Який такий” з правдивими словами та проблемними ситуаціями, з якими стикаємося щодня, учні змогли зрозуміти, що аби будувати дружні відносити, неважливо який або яка ти, важливо лише бажання дружити.  
11 грудня 2019 р. з учнями 9-10 класів проведено практичні заняття з використання інтерактивних технологій. Було порушено безліч проблем, серед яких актуальними залишаються порушення прав людини та прав дитини в системі гуманітарного права. З учнями 9-х класів проведено урок-дискусію „Діти-комбатанти: порушення прав дитини чи особистий вибір?”. На основі роботи з різноманітними джерелами інформації (медійними, візуальними) старшокласники зробили спробу визначити рівень відповідності Міжнародної системи гуманітарного права правовій реакції на факти вербування, залучення або втягування неповнолітніх чи малолітніх осіб до ведення бойових дій, учинення диверсій чи терористичних актів у зоні військових дій, а також окреслити напрями державної політики у сфері запобігання вказаним фактам.
Ще одним аспектом порушення прав людини є використання мови ворожнечі (hatespeech). Систематичне вживання слів та висловів, що виявляють агресію проти людини або групи осіб за ознакою раси, релігії, статі або сексуальної орієнтації є виявом дискримінації. А будь-які форми дискримінації гальмують поступальний розвиток суспільства. Про це було наголошено під час практикумів з учнями 10 класу „Мова ворожнечі: геноцид в Руанді” та в 9-Б класі "Міжнародна систем гуманітарного права: механізми впливу" та   "SOS Закарпаття: дискримінація".

До Всеукраїнського тижня права рій «Лицарі волі» долучився та провів ігрові активності з учнями 4 класу на тему «Як відстоювати та захищати власні права та як не порушувати права інших?». Молодші гімназисти отримали можливість ознайомитися з своїми правами, висловити власну думку та змістовно й цікаво провести час.

 

 

 

  

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

Забрідська ЗОШ І-ІІ ступенів

 

 

 

  

Великоберезнянська ЗОШ І-ІІІ ступенів

 

 

  

Чорноголівська ЗОШ І-ІІІ ступенів

  

Лютянська ЗОШ І-ІІІ ступенів

 

Стричавська ЗОШ І-ІІ ступенів

 

Мирчанська ЗОШ І-ІІ ступенів

 

Смереківська ЗОШ І-ІІ ступенів

 

Верховинобистрянська ЗОШ І-ІІ ступенів

 

Жорнавська ЗОШ І-ІІ ступенів

 

 

Цей напрям роботи закладів своєрідна інвестиція в побудову суспільства, атрибутами якого є такі принципи прав людини, як недискримінація, залучення всіх і участь, а також верховенство права.« повернутися до списку новин