Відділ освіти Великоберезнянської районної державної адміністрації

Шевченківські дні 2018!

Поет усього людства!..

Тарас Шевченко виходить за межі однієї країни. Він поет всього людства. Його заклик до братерства й любові, до правди й справедливості, а над усе – до волі, має всесвітнє значення [...] Інші поети, можливо, краще відомі, але жоден з них не заслуговує більшої пошани і визнання».

П.Бентлі

ЧАС... 2018. 204 роки... Час змінює декорації історії дуже швидко. Однак, саме він розставляє усі крапки над і, залишаючи за кимось право на визнання, право на всенародну любов. Чому б нам не залишити у супокої тих, хто вже «написав»  сценарій свого життя, чому б не погодитися із думками тих, хто їх не побоявся висловити в  голос і, зрештою, змиритися – Генії, які народжені українською землею для чогось прийшли у цей світ, чомусь саме вони стали тими про кого говорять. Тому, написані  історією життєписи потрібно використовувати як надійний фундамент для майбутніх звершень, прийдешніх досягнень; вони можуть бути по-справжньому живими  дієвими інструментами, що активно впливатимуть на формування нації — спільноти людей, яка не тільки об’єднана спільним минулим, а й, що найважливіше, спільним майбутнім.

ШЕВЧЕНКО... Тарас Шевченко - поетичний геній, символ українського духу і кожен сам вирішує, яку роль можна підібрати для Кобзаря, знайти «свого Шевченка». Він ототожнений з любов’ю до України. Шевченко – уособлення національної честі, Він – все те, що наповнює змістом слово ПАТРІОТИЗМ.

Тарас Шевченко – велет духу, митець могутньої творчої сили, непримиренний борець проти будь-якого гноблення людини людиною. Цією боротьбою він здійснив найвище суспільне призначення поета.  В історію людства він увійшов не тільки як геніальний поет України, а і як поет-гуманіст світового рівня.

Т. Шевченко виступив як поет-новатор, приніс із собою в українську літературу «слово нове», новий світ поезії, неповторні образи, картини й барви, небачене раніше багатство й широчінь тем, ідей, мотивів, жанрових форм, вивів українську літературу на шлях реалізму й народності. Збагачуючи українську літературу новими життєвими темами й ідеями, Шевченко став новатором і в пошуках нових художніх форм та засобів. Автор «Кобзаря» виробляв і утверджував нове художнє мислення. Його значення в розвитку передової вітчизняної суспільної думки, соціальної й національної свідомості народу не менше, ніж в історії поезії.

Та слід відшукати більш глибокий зміст: Шевченко є основоположником нової української літератури й родоначальником її революційно-демократичного напряму. Саме в його творчості повно розвивались ті начала, які стали провідними для передових українських письменників другої половини ХІХ – початку ХХ століть. Тенденції народності й реалізму були вже властиві в значній мірі і творчості попередників Шевченка. Шевченко перший в українській літературі виступив як істинно народний поет, твори якого з усією повнотою відбили почуття й думки трудящих мас, їх віковічні визвольні прагнення. Попередники великого поета в українській літературі у своїх творах критикували окремі явища тогочасного життя, як-от: знущання поміщиків з селян, хабарництво чиновників. Шевченко ж виступив як грізний суддя і викривач усього самодержавно-кріпосницького ладу, як непримиренний ворог поміщиків і царизму. У його творах змальований новий позитивний герой – борець проти самодержавно-поміщицького ладу, борець за щастя народу.

Творчість великого народного поета внесла в нашу літературу незнане багатство тем і жанрів, прилучила її до кращих досягнень світової літератури. Шляхом Шевченка пішли найвидатніші передові українські письменники наступного часу – Марко Вовчок, Панас Мирний, Іван Франко, Павло Грабовський, Леся Українка та ін.

Він відіграв важливу історичну роль у розвитку української літературної мови, установив ту структуру української літературної мови, яка збереглась у всьому істотному як основа сучасної мови, тобто розвинув і утвердив певний склад словника і граматичний лад української мови, які стали нормою і зразком для письменників, преси, театру тощо. Народно-розмовна основа поезіїТ. Шевченка незаперечна. У ній органічно злилися пісенний фольклор і усна оповідь, доповнені всім тим, що збереглося від давніх мов, уживаних в Україні-Русі.

Попередники Шевченка в українській літературі, починаючи з Котляревського, використовували у своїх творах живу народну українську мову, а також скарби усної народної творчості, але це використання було ще обмеженим, відповідно до не досить широких тем і літературного стилю цих письменників. Крім того, вони ще не позбулися діалектних, вузько місцевих елементів.  

Норми української літературної мови, створені на народній основі, дала творчість Шевченка. Основні мовні джерела великий народний поет черпав із скарбів фольклору й живої розмовної мови. Він відібрав від загальнонародної мови все найбільш істотне і яскраве і розкрив у своїй творчості багатство, гнучкість, красу й милозвучність українського слова.

Царизм репресіями прагнув зупинити лавину народної шани й любові до великого сина України, а вийшло навпаки. З 1918 року вшанування пам’яті великого Кобзаря 9 березня стало в нашій країні щорічним і всенародним. Відкрито пам’ятники поетові в Києві, Каневі, Харкові та в інших містах України, могилу великого Тараса оголошено заповідником, ім’я Шевченка присвоєно Київському університетові, театру опери та балету; масовими тиражами видаються його твори, відкрито Державний музей, його ім’я присвоєно навчальним закладам і науковим уста­новам, вулицям, бульварам, площам, пароплавам.

Починаючи з 1962 року, щорічно присуджуються Державні премії України імені Т. Г. Шевченка в галузі літератури й мистецтва. За рішенням ЮНЕСКО ювілеї Т. Г. Шевченка відзначалися в усіх державах світу, в багатьох із них вийшли переклади «Кобзаря».

СУЧАСНИКИ... 2018. Відзначаємо 204 річницю з дня народження Великого українського поета Тараса Шевченка. Традиційно щороку у закладах освіти  9 і 10 березня  проходять Шевченківські дні, які припадають на роковини народження і смерті Поета. Розкажіть про Шевченка світовій спільноті! Покажіть який він... ВАШ ГЕНІЙ-ПОЕТ!

РЕКОМЕНДУЄМО ознайомитися із матеріали освітньої платформи "Освіторія"

https://osvitoria.media/experience/yak-po-suchasnomu-rozpovisty-shkolyaram-pro-4-amplua-tarasa-shevchenka/

 

 

 « повернутися до списку новин