Відділ освіти Великоберезнянської районної державної адміністрації

В Україні вшановують пам'ять жертв політичних репресій

Шановні колеги!

Нагадуємо, що 19 травня 2019 року - День пам'яті жертв політичних репресій!

В цей день на найвищому державному рівні вшановують пам'ять жертв політичних репресій викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології в Україні.

У 1998 році президент України Леонід Кучма встановив День пам'яті жертв голодоморів, який відзначався в четверту суботу листопада. Але було прийнято рішення перейменувати його в День пам'яті жертв голодомору і політичних репресій. У 2007 році листопадового пам'ятного дня була повернута його початкова назва, а День пам'яті жертв політичних репресій став окремим пам'ятним днем, який відзначається у третю неділю травня.

Більшість дослідників дотримуються думки про те, що в 1936-1938 роках найвище політичне керівництво СРСР на чолі зі Сталіним вирішило знищити всіх політичних супротивників режиму. Не лише реальних, а й потенційних. Одночасно за допомогою терору здійснювалася “кадрова ротація” в усіх ланках управління країною. Хроніка основних подій терору, свідчить, що якраз найвище політичне керівництво ініціювало терор, а також виносило заочні розстрільні вироки за списками, підготовленими НКВС. Ніхто тієї “чистки” не міг уникнути: було пересіяне все населення. На кожну республіку, область, район спускалися ліміти на репресії за категоріями “розстріл” і “ув’язнення” у співвідношенні один до трьох. Давалося право місцевим керівникам просити у керівництва НКВС додаткові ліміти на кількість репресованих. Хвиля репресій сягнула колосального розмаху!

В період “великого терору” 1936-1938 років було репресовано близько 3% населення СРСР. З них за політичними мотивами близько 2,5 млн. чоловік, або 1,6%. В Україні масові чистки почалися раніше й тривали довше. Понад 2 мільйони 800 тисяч чоловік стали жертвами розкуркулення й депортацій з України, що тривали протягом 1935-1951 років. За даними СБУ, більшість репресованих були етнічними українцями.

На жаль, у вітчизняній історії було багато трагічних сторінок. Але те пекельне полум’я загартувало українську націю. Ми згадуємо минуле, щоб не допустити чогось подібного в майбутньому. Драматичні події, які пережив український народ, доводять, що насильство і тоталітаризм ніколи не приносили добра. Майбутнє процвітання України можливо побудувати тільки на принципах демократії, верховенства права та рівності перед законом.« повернутися до списку новин